´

7 tipů, jak zvládnout předvánoční stres

Vánoce se kvapem blíží a přímo úměrně stoupá i hladina stresu. Lidé přemýšlejí nad dárky, nad úklidem, výzdobou, cukrovím, vánočním programem a podobnými věcmi, které by mohly být příjemné, kdyby už byly hotové. K tomu všemu se přidává i každoroční příval práce a dodělávky před koncem roku. Jak to ale všechno zvládnout?

 

Jednoduché rady, které vám pomůžou zvládnout předvánoční stres

1) Nesnažte se být Superman. (Ani Superwoman.) To je základní pravidlo pro přežití každého stresového období. Uvědomte si, že nemusíte zvládnout úplně všechno. A že se kvůli nevyčištěným kobercům svět nezboří a Vánoce nebudou o nic horší.

2) Prioritizujte. V návaznosti na předchozí bod si uspořádejte priority. Jednou z nich bude určitě zvládnout nápor práce v zaměstnání, protože stabilní příjem potřebuje každý. (Tím spíše po Vánocích.) Popřemýšlejte, které úkoly opravdu musíte zvládnout, a odsuňte ty, jejichž splnění není až tak podstatné nebo tolik nespěchá.

3) Neodkládejte náročné úkoly, pokud jsou důležité. Když vám jako priorita vychází složité a zdlouhavé úkoly, které opravdu musíte splnit, snažte se je zlikvidovat co nejdříve. Odkládání náročné práce na později se nevyplácí; stejně si ji hrnete před sebou, což vám samo o sobě ubírá dost sil. Lepší je tyto síly investovat do splnění cíle.

4) Naučte se říkat ne. Pokud se na vás v zaměstnání valí nové a nové úkoly, nedokážete se efektivně popasovat ani s těmi stávajícími. Zvažte své možnosti a limity, a pokud máte pocit, že se blížíte svým hranicím, promluvte si o tom se svým nadřízeným. Pomůže vám určit, čemu se věnovat přednostně a co může počkat.

5) Odpočívejte. Tělo i mysl musí relaxovat, aby byly schopny podávat požadované výkony. Pracovat bez odpočinku samozřejmě nějakou dobu dokážete, ale po chvíli začne vaše produktivita tak jako tak exponenciálně klesat, a dokonce můžete ohrozit i své zdraví.

6) Dopřejte si něco pro radost. Tím samozřejmě není myšleno, že si musíte hned koupit drahé hodinky. Radost najdete i v maličkostech. Vychutnejte si v klidu svoji ranní kávu. Dejte si kousek kvalitní čokolády. Zajděte na oběd s kamarádkou. Je důležité se odreagovat, abyste se následně dokázali opět 100% soustředit na práci.

7) Nezapomeňte, co dělá Vánoce Vánocemi. Není to o hromadě dárků, sedmi druzích cukroví ani dokonale uklizeném bytě. Vánoce jsou svátkem rodinné pohody, lásky, a hlavně klidu. Proto (pokud je to jen trochu možné) o Vánocích zapomeňte na práci, pusťte si pohádky a užívejte si sváteční atmosféry.

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup