´

7 tipů, jak využít pohovor ku svému prospěchu

Bojíte se pohovoru? Poradíme vám, na co se zaměřit

Snad každý už někdy hledal novou práci. Takový proces je značně namáhavý a zahrnuje starosti s životopisem, psaní motivačního dopisu, vyhledávání nabídek a množství dalších činností, které nikomu nepřipadají zrovna zábavné. Ani čekání na to, jestli vám vůbec někdo odpoví, není zpravidla oblíbenou kratochvílí. Pokud si vás ale nějaká firma pozve na osobní pohovor, objeví se před vámi velké možnosti.

Nepropásněte svoji šanci

Osobní pohovor otevírá bránu k přímému kontaktu s personalistou. Tím samozřejmě není myšleno, abyste si s ním či s ní domlouvali rande. Promrhat potenciál pohovoru by ale byla velká škoda, proto vám přinášíme 7 tipů, jak jej využít naplno.

  • Věřte si. Někomu jste stáli za to, aby si na vás udělal čas. Personalista vám dal přednost před mnoha jinými kandidáty a pozval si právě vás. To je dobrý pocit, nebo ne?
  • Pozorujte. Cestou na pohovor i během něj nahlédnete přímo do areálu firmy, se kterou chcete spolupracovat. Všimněte si, jestli se slečna na recepci usmívá upřímně, jestli je v místnosti čisto, sledujte, jak se k sobě lidé chovají. Z takových maličkostí se dá odhalit hodně o charakteru firmy.
  • Dejte si něco k pití. Každá slušná firma vám nabídne minimálně vodu, většinou i čaj nebo kávu. Pokud přijedete na pohovor, venku je 40 stupňů ve stínu a nikdo vám nenabídne nic k pití, rychle pryč. Taková firma si nezaslouží, abyste s ní ztráceli čas.
  • Zajděte si na záchod. 🙂 Je léty prověřenou pravdou, že podle stavu toalet se pozná, jak si firma váží svých zaměstnanců. Je rozdíl mezi starým zažloutlým záchodem s prasklým prkýnkem v místnosti, která měla už v době komunistů nejlepší léta za sebou, a naleštěnou voňavou toaletou v hezkém a čistém prostředí.
  • Oslňte. Nemusíte být zrovna princ Krasoň (ani jeho ženská verze), abyste mohli působit sympaticky. Upřímný úsměv, slušné vystupování a pohotové odpovědi dokážou často zázraky.
  • Prodejte se. Možná nemáte desítky let praxe ani potřebné vzdělání, na pohovoru ale často stačí prokázat jenom upřímný zájem, schopnost logického úsudku a ochotu se učit.
  • Zjišťujte. Pokud vám chybí nějaká informace k pozici nebo dané firmě, nejlepší čas na odstranění slepých míst je právě během osobního pohovoru. Člověk s největší kompetencí k zodpovězení vašich otázek totiž sedí přímo proti vám.

Už brzy uvedeme seriál článků, ve kterém vám poradíme s celým procesem hledání nové práce. Můžete se těšit na tipy pro psaní životopisu a motivačního dopisu, rady ohledně osobního pohovoru a mimo jiné i na informace k legislativě a častým sporným místům nejen ve smlouvách, na něž je třeba si dát pozor. Zatím se můžete podívat na výsledky výzkumu Global Candidate Preferences, podle nichž je osobní pohovor stále nejdůležitější náborovou metodou.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup