´

7 stresujících profesí, do nichž byste to neřekli

7 stresujících profesí, do nichž byste to neřekli

Existuje mnoho extrémně stresujících zaměstnání. Práce hasičů, policistů či vojáků je na každodenním stresu přímo založena. Některé profese naopak na první pohled vypadají poklidně, přestože v sobě ukrývají mnoho stresu. Které to jsou?


Stresující profese, za něž nedostanete medaili

1) Koordinátor čehokoli. Koordinátor je zodpovědný za činnost dalších lidí, dodržování časového plánu a výslednou kvalitu celku. Musí myslet i na ten nejmenší detail a zaobírat se věcmi, kterých si běžný člověk ani nevšimne. Pokud se objeví problém – kupříkladu někomu onemocní pes a on se kvůli tomu nemůže akce zúčastnit – musí koordinátor urychleně vymyslet řešení. Případný neúspěch totiž vždycky padne na jeho hlavu.

2) Lékař. Ať už se jedná o gynekologa, obvodního lékaře, urologa nebo zubaře, pracovníci ve zdravotnictví jsou zpravidla vystaveni pořádné dávce stresu. Musí totiž pracovat s lidmi – a to ne ledajakými, ale nemocnými, unavenými, nevrlými a často doopravdy protivnými lidmi. Lékař by se však měl za všech okolností chovat profesionálně; rozhodně nemůže ztratit nervy a poslat hypochondra do… jistých míst.

3) Novinář. Nejenže je jeho prací lézt lidem do soukromí a musí počítat s tím, že ho v tom soukromí skoro nikdo nechce, ale kromě toho také musí být všude první. Jeho prací jsou nikdy nekončící závody o získání nejšťavnatějších informací a nejžhavějších novinek. A to platí i v případě, že se nejedná přímo o přispěvatele do bulváru. Novinář se zkrátka nikdy nezastaví – co kdyby mu zrovna něco uteklo?

4) Taxikář. Další profese neoddělitelná od klientů. Taxi volají často lidé, kteří někam hodně spěchají – a potřebují tam nutně být včas, přestože silnice jsou úplně plné a vůz neumí létat. Za všechno – od kolon ve městě až po flek na novém saku – může taxikář. Kapitola sama pro sebe je řízení taxíku v noci. A nejlépe o víkendu. Tam už se stres posouvá na vyšší level, protože otázka nezní JESTLI se někdo v autě pozvrací, ale KDY se to stane.

5) Matka na plný úvazek. Může se zdát, že být ženou v domácnosti je ta nejpohodovější práce na světě. Realita je ale bohužel jiná. Matka se může cítit izolovaná od světa, mnohem spíše jako služka než plnohodnotná žena. Celý den tráví ve společnosti batolete, s nímž se nedá vést inteligentní konverzace ani při nejlepší vůli. Dříve společensky obratná žena ztrácí na sofistikovanosti a její slovní zásobu postupně vytlačují výrazy jako „bumbat“, „paci-paci“ nebo „e-e“. A to je opravdu stresující.

6) Barmanka. Práce za barem je bezesporu náročná a míra stresu se může vyšplhat až do závratných výšin. Jako barmanka jste neustále terčem oplzlých řečí štamgastů, nebo naopak musíte denně poslouchat jejich nářky na život a problémy, které se snaží utopit v alkoholu. Jen málokdy se stane, že někdo pije z radosti; negativní emoce výrazně převažují a je velice těžké si je nepřipouštět k tělu.

7) Podřízený špatného šéfa. Pokud je toto i váš úděl, zcela jistě víte, jaká to je pohroma. Tady jsou slova zbytečná.

 

Z výše uvedeného seznamu můžeme vyvodit, že s ohledem na stres není vhodné pracovat s lidmi příliš mnoho, ale ani příliš málo. Člověk potřebuje lidskou interakci a mnohdy je pro něj snazší vydržet trochu stresu, než pracovat o samotě na izolaci. A jaký typ práce vyhovuje vám?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup