´

7 oborů, kde se letos výpovědi nedočkáte

Nejžádanějšími talenty jsou řemeslníci

Hledání nové práce je kolotoč nejistot, do kterého se chce jen málokomu. Lidé většinou rádi zůstanou u toho, co znají a v čem jsou dobří. Jsou ale i tací, kteří se rozhodnou tento skok do prázdna dobrovolně absolvovat – a v takovém případě je dobré mít na zádech padák, aby dopad nebyl tak tvrdý. Někdy se ale stane, že se v procesu hledání nové práce objevíme… jak to říct… ne tak docela z vlastní vůle. Tady už ale o padák(a) doopravdy nikdo nestojí.

Už delší dobu je zřejmé (a náš nejnovější průzkum Talent Shortage to potvrdil), že na českém trhu práce je nedostatek talentů s určitou specializací. Patříte i vy mezi ně? Potom se padáka nemusíte vůbec bát! Tedy pokud nejste lenivý nerudný nešika, samozřejmě. Nebo pokud nekradete kolegům v lednici jídlo. Nebo pokud nehudráte na šéfa zrovna ve chvíli, kdy vás slyší. A tak, no. 🙂

Které talenty jsou tedy momentálně nejcennější?

1) Vítězem se stávají… řemeslníci všeho druhu! Elektrikáři, zedníci, truhláři, zkrátka všichni -íci nebo -áři, kteří vás jen napadnou. Ale pozor, lháři, žháři ani podobné existence se do toho nepočítají.

2) Stříbrnou medaili získávají řidiči. Nezáleží na tom, jestli jste profesionální kamioňák nebo jestli vozíte mikrobusem děti do školky. S padákem rozhodně nepočítejte. Pokud se tedy nevybouráte, protože pak byste už neměli co řídit.

3) Bronzoví jsou promovaní inženýři – sinus, kosinus, deskriptiva… tak nějak to bylo. Ať už jsou to pro vás (stejně jako pro mě) sprostá slova, nebo si s nimi tykáte a chodíte spolu denně na kafe, pokud se před vaším jménem vyskytují písmenka Ing a své práci rozumíte, máte vyhráno!

4) Technici se musí spokojit s bramborovou medailí. Technik je něco jako kříženec mezi speciálním řemeslníkem a inženýrem a často si dokáže poradit ve chvílích, kdy normální člověk vhazuje ručník do ringu. Třeba když nefunguje internet. Nebo televize. Nebo obojí.

5) Na pátém místě se umístili obchodní zástupci. Jelikož i zaměstnání je samo o sobě jen pouhý obchod, těžko si lze představit firmu bez obchodníků. Ale nezapomeňte, že i obchodníci jsou jenom lidi, a ne kreslené postavičky, kterým z očí září dolary. $$ 🙂

6) IT je velmi specifický obor. Říká se, že lidi je možné rozdělit do 10 skupin: na ty, kteří rozumějí binární soustavě, a na ty, kteří jí nerozumějí. Pokud patříte do první skupiny, můžete si oddechnout. Vás totiž určitě žádný padák nečeká.

7) Také lidí, kteří jsou schopni orientovat se v číslech a daňovém systému, je jako šafránu. Účetní, finanční analytici, auditoři a podobné smrtelně nebezpečné profese jsou v kurzu a svět trpí stálým nedostatkem těchto pracovníků.

 

A jak si udržet práci, pokud jste prodavač nebo kadeřnice, kterých je relativně dostatek? Jednoduše – pracujte dobře. To je ta nejlepší metoda ze všech! 🙂

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup