´

7 dovedností, které vás ve škole nenaučí

7 dovedností, které nás ve škole nenaučili

Škola je základem života… aspoň podle pana režiséra Friče. Žít se dá samozřejmě i bez ní, jenomže ne tak kvalitně. Tedy pokud nejste dítě milionáře. Nebo nájemný vrah. Nebo tak něco. Vzdělání by každopádně mělo být i k nějakému reálnému užitku a připravit lidské mládě na nelítostný boj o přežití ve skutečném světě. Někdy se to ale úplně nepovede. ?

Co jsme se pořádně naučili až po škole?

1) Vyplňovat daňové přiznání. Když ho člověk vidí poprvé, připadá si jako Alenka v říši divů. Nebo spíš Alenka v Mordoru. Taková věc by rozhodně měla být zařazena do osnov, ideálně hned na základce, ať si děti zvykaj. Třeba místo goniometrie. Nebo šutrologie.

Jak to bylo ve škole?

Žádné daně, žádné papírování… prostě ráj! ?

2) Vycházet s protivnými kolegy. Ať se vám to líbí, nebo ne, kolegové jsou součástí pracovního procesu. A to i ti protivní. I takoví, kteří narušují osobní prostor, smějí se svým vlastním vtipům a při mluvení prskají tak vehementně, že by mohli směle konkurovat lamám.

Jak to bylo ve škole?

Když se nám někdo nelíbil, tak jsme se s ním prostě „neba“, v těch nejhorších případech dokonce ani „neka“. A bylo.

3) Dodržovat dresscode. Zapomeňte na pohodlné tenisky a harémové kalhoty. Přišel čas kostýmků a jehlových podpatků! A nikoho nezajímá, že zrovna dneska máme sílu tak možná sedět v tureckém sedu v rohu kanceláře jen s počítačem, kýblem kafe a tou hloupou prezentací, která má být zítra hotová. Jednou je psáno business styl, tak zkrátka bude business styl.

To se samozřejmě týká i pánů… s určitými updaty. Například jehlových podpatků je většina pánů ušetřena. ? Ale taková pěkně utažená kravata taky není zrovna vrcholem pohodlí. Nebo monterky a boty s kovovu špičkou ve skladu, kde je 35 stupňů ve stínu. Prostě dresscode.

Jak to bylo ve škole?

Nikoho z dospělých nezajímalo, kdo si na sebe co navlíknul. Většinou platilo pravidlo, že čím šílenější outfit, tím větší úspěch u závistivých spolužaček.

4) Poslouchat šéfa. Tady ego zapláče. Přestože je nám úplně jedno, co ten člověk povídá, nebo s ním dokonce absolutně nesouhlasíme, usmívejme se a kývejme. A taky musíme vnímat, co říká. A pamatovat si to. A zařídit se podle toho. Zpravidla je to totiž on, kdo svírá v hrsti naše výplaty. ?

Jak to bylo ve škole?

Co řekl učitel, letělo v 99 % jedním uchem tam a druhým ven. To 1 % byly informace o výletech, exkurzích, sportovních dnech a odpadlých hodinách.

5) Vstávat. Vidina výplaty člověka donutí ráno vstát spolehlivěji než sebevýkonnější budík. I kdyby to byl pokrokový budík, který běhá po stěnách, troubí a mlátí spáče basebalkou.

Jak to bylo ve škole?

Pokud se nám vážně hodně nechtělo do školy, stačilo se tvářit nemocně a většina maminek zařídila volno. A ještě nás litovala.

6) Sžít se s příšernou technikou. Jsme zvyklí pracovat na rychlém počítači, a proto bychom si do práce rádi nosili svůj vlastní. Túdle! Dostaneme zákaz a na práci padavku, která sem tam zamrzne, restartuje se, kdykoli uzná za vhodné, a už po deseti minutách nás z ní bolí oči. A ještě se předpokládá, že za ni budeme vděční. ?

Jak to bylo ve škole?

Jůůů, počítače! A bylo úplně jedno, že na obrazovce by se vyspala vypasená kočka a plynulost provozu připomínala motor Wartburgu fungující na principu náhodných výbuchů… Lepší něco, než nic. ?

7) Bránit si svoji vidličku. Když je ve firmě 60 lidí a pouhé 2 (slovy DVĚ) vidličky, ve vzduchu vibruje napětí. Pokud totiž nemáme k obědu polívku, vidlička je prostě základ. Proto je nutné přijmout určitá opatření: přinést si vlastní vidličku, držet ji co nejvíc v tajnosti a půjčovat jenom výměnou za úpis podepsaný vlastní krví.

Jak to bylo ve škole?

Koho by napadlo, že taková blbost jako vidlička bude někdy někde chybět? Vždyť vidliček je všude dost!

 

Omyl, vidliček není nikdy dost. ? A nikdy také není příliš pozdě změnit svůj život, rozšířit si kvalifikaci a najít práci svých snů. Člověk se pořád učí. V zaměstnání strávíme třetinu svého produktivního života, byla by škoda ji promarnit prací, která nás nebaví. 

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup