´

5 příkladů, jak NEMÁ vypadat motivační dopis

5 odstrašujících příkladů, jak nemá vypadat motivační dopis

Na internetu můžete najít spoustu návodů, jak napsat ten nejlepší motivační dopis. Jeden takový návod jsme pro vás připravili i my sami. Dnes bychom vám ale chtěli nabídnout pohled z druhé strany, který naprosto jasně ukáže, jak by průvodní dopis rozhodně vypadat NEMĚL. ?

Tady je několik slíbených odstrašujících případů:

1) Chcete mě? ?

Co k tomu říct?

Ha, ha. Vtípky a srandičky sice mohou v určitých situacích pomoci prolomit ledy, do motivačního dopisu ale rozhodně nepatří. Tohle je vysloveně promarněná příležitost zaujmout z profesionálního hlediska. Člověk s tímto “motivákem” může na svoji odvážnou otázku očekávat jen jedinou odpověď – zápornou.

2) Ačkoli se moc snažím, v životě nemám vůbec štěstí. Není to ale moje vina, mám prostě smůlu. Nic se mi nedaří, nic mi nejde. Nemůžu najít práci, která by mě bavila a kde by si mě vážili. Práci ale potřebuju, takže bych chtěl zkusit štěstí u vás.

Co k tomu říct?

Milý pane, nechte si svoji smůlu i rezignaci, takové lidi nepotřebujeme. Přístup „to nejde“ není zrovna zárukou dobrého pracovníka. Prvním krokem ke změně životní situace je změna v uvažování. Co takhle přestat se vymlouvat na celý svět a raději upravit svůj přístup? Potom si vás třeba začnou vážit i v současné práci.

3) Jmenuju se Petr Novák, je mi 32 let, narodil jsem se v Hradci Králové. Na základní školu jsem chodil v HK, potom jsem nastoupil na jazykovou střední školu taky v HK, tu jsem nedodělal, a začal jsem chodit do učení na kuchaře v HK. Mám rád jídlo, hokej a fotbal v televizi a počítačové hry. Poslouchám rockovou muziku. Mám rád posezení s přáteli. Byl jsem na brigádě v různých restauracích, ale nebaví mě to. Chci změnit zaměstnání a být vedoucí skladu. Zkušenosti mám.

Co k tomu říct?

To je hezké, že jsme dostali tolik informací… úplně mimo mísu. Chybí snad už jen uchazečova velikost bot a oblíbená hospoda. ? Jediná relevantní informace – ohledně zkušeností potřebných k vedení skladu – je zmíněna jen tak mimochodem. Můžeme jenom hádat, co tím chtěl básník říci.

4) Jsem středoškolsky vzdělaný a velmi zkušený pracovník, na minulé pozici si mě ale dostatečně necenili. Zasloužím si víc. Dejte mi lidi a dokážu všechno, co si jen řeknete. Uděláte chybu, pokud si mě nevyberete.

Co k tomu říct?

Stejně jako lenoch a zoufalec, i přehnaně sebevědomý člověk může působit jako… ehm… ne úplně charakterní jedinec. A někoho takového si málokdo dobrovolně vybere do týmu. Pokud tedy nehledá diktátora. Nebo vládce pekel.

5) Čágo bélo, jak je? Zmerčil jsem inzoš a řek jsem si, že to vyzerá jako docela fajnej džob. Neholduju upjatejm snobskejm kanclům, chce to kapku života do toho umírání. Dovalím s sebou kupu zkušeností a hromadu energie, to přesně vám bodne. Bude to one big párty!

Co k tomu říct?

Tady snad ani není třeba slov. Všechno špatně! Originalita je dobrá věc, dokud se neurve ze řetězu. Trocha osobitosti není vůbec na škodu, motivační dopis by ale měl vždycky vyznít uctivě a profesionálně, a ne jako výlev teenagera v nejhorším záchvatu puberty.

 

Těžký je úděl náborářů… Použité příklady samozřejmě nejsou reálné, slouží jen pro ilustraci. Jednotlivé texty jsou dovedeny do krajnosti, aby co nejlépe předvedly absurditu určitého chování. Pokud se ale budete držet našich doporučení a vyvarujete se chyb zde načrtnutých, váš motivační dopis určitě nebude mít chybu. Vyberte si tu nejlepší nabídku – a s chutí do toho! ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup