´

3 důvody, proč se nebát práce v Manpoweru

ManpowerGroup je legální personální agentura.

O personálních agenturách koluje i v dnešní době mnoho mýtů. Rádi bychom uvedli tři nejděsivější na pravou míru, aby zbytečná nedorozumění nadále neničila možnost spokojené spolupráce. Na práci v legální personální agentuře totiž doopravdy není nic nebezpečného.

Proč Manpower?

Manpower je legální personální agentura. To znamená, že dodržujeme zákony za všech okolností a ctíme zásady morálky. Doopravdy jsme totiž více než jenom logo. Jsme tým fajn lidí, kteří drží spolu a chtějí ostatním pomáhat. Nestává se, že by jeden druhému odmítl poradit nebo pomoci v situaci, kdy si někdo neví rady. Pracujeme, bavíme se, spolupracujeme – a pomáháme.

Samozřejmě ale víme, že ne všechny podniky jsou takové. Existují ilegální agentury – společnosti, které před zákony a ctí dávají přednost zisku. My v Manpoweru se mezi ně ale neřadíme, protože:

1) Z výplaty vám nevezmeme ani korunu

Legální agentury si neberou provizi z výplaty zaměstnance.U nás se o svoji výplatu nemusíte bát. Správně a v souladu se zákonem věci totiž fungují tak, že vám firma stanoví výplatu, která je vaší hrubou mzdou. Agentura z ní stejně jako jakékoli jiné HR oddělení řádně odvede daň z příjmu i sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance a zbytek vám vyplatí na účet.

Nad rámec této částky (hrubé mzdy) stanovené firmou, která je podložená pracovní smlouvou či dohodou, nedotknutelná a neměnná, si agentura účtuje odměnu. Tu firma agentuře vyplácí za to, že se o zaměstnance stará – od náboru přes veškerou personální agendu až po mzdové účetnictví. Důvody, proč je tento postup pro firmu výhodnější než rozšiřování vlastního HR oddělení, jsou různé a pro člověka mimo obor mnohdy těžko pochopitelné. Důležitý je ale fakt, že se to firmám vyplatí.

Výše popsaný řád je jediný správný a řídí se jím všechny slušné agentury. Existují ale společnosti, které tento legální postup nerespektují. Některé podniky se snaží vypadat, že si neberou v podstatě žádnou odměnu a lákají tak firmy na nezvykle nízké ceny. Agentura odměnu ale samozřejmě potřebuje – platí z ní totiž své kmenové zaměstnance. Ve finále to proto odnese zaměstnanec, jehož práce byla pronajata firmě. Ilegální „agentura“ si z výplaty, kterou pro něj dostane, strhne tzv. provizi – a výrazně tak pokrátí peníze, jež by měly náležet dotyčnému pracovníkovi.

Druhý z případů je ještě horší. Pochybná „agentura“ v takovém případě nasadí normální ceny, připíše si odměnu od firmy a ještě si nechá od zaměstnance provizi za „zprostředkování práce“. A to se prostě nedělá.

2) Vždycky dodržujeme zákony

Dodržujeme zákony a morální hodnoty.Nikdo a nic vás nemůže nutit, abyste pracovali víc, než je dovoleno zákoníkem práce; moderní prostředí zaručuje každému člověku dostatek času na odpočinek i osobní život. Některé společnosti na to rády zapomínají. My mezi ně ale nepatříme.

Vy určitě také nezapomeňte, že můžete mít nařízeno maximálně 8 hodin přesčasů týdně, přičemž mezi koncem přesčasu a začátkem další směny musíte mít minimálně 8 hodin odpočinku. Zaměstnavatel vám také nesmí nařídit více než 150 hodin přesčasů za rok. Nejdelší směna akceptovatelná podle zákoníku práce má 12 hodin, takže pokud vás v zaměstnání čekají během jednoho týdne tři směny na 16 hodin a vy s tím nesouhlasíte, je něco špatně.

3) Řádně odvádíme daně

V Manpoweru se vám nikdy nestane, že byste měli problémy s finančním úřadem. Nesnažíme se ušetřit hledáním ilegálních skulinek v daňovém systému ani jinými pochybnými způsoby. Víme totiž, že čestnost v jednání se v konečném výsledku vyplácí.

Daně platíme včas a řádně.Některé „agentury“ lákají zaměstnance na snížené zálohy na daně. V podstatě to funguje tak, že oficiálně přiznávají mzdu nižší, než jaká doopravdy je, a zbytek peněz dávají zaměstnanci bokem, tzv. „na ruku“. Kdo ale na takovém jednání doopravdy tratí?

Zaprvé, zaměstnanec kvůli tomu bude mít nižší důchod. To se třeba ve čtyřiceti zdá jako zbytečná starost, ale nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost. Zadruhé, veškeré příplatky, mateřská apod. budou nižší, protože se budou počítat z nižšího průměru. Princip je stejný jako u důchodu. Zatřetí – kdo to odnese, až se na to přijde? Nejlepší zkrátka je na takovou „dohodu“ nikdy nepřistoupit.

Jak poznat legální agenturu?

Pokud si nejste jisti, jak se ve světe pracovních agentur zorientovat a při výběru té správné nenarazit, máme pro vás jednoduchou radu. Agentury, které se zavázaly dodržovat zákony, sdružuje Asociace poskytovatelů personálních služeb. Členství v této organizaci je samo o sobě zárukou slušného chování a dodržování platných zákonů a společnost ManpowerGroup je jejím zakládajícím členem.

Máte další otázky?

Připravujeme pro vás sekci Často kladené otázky, kde budou všechny vaše dotazy podrobně zodpovězeny. Naleznete ji už brzy na stránkách Manpoweru! Zatím nás s dotazy můžete kontaktovat pomocí zpráv na facebooku.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup