´

10 obligátních otázek z pohovorů a jak na ně neodpovídat

Jak neodpovídat na otázky při pohovoru

Existují situace, kdy méně je více a příliš mnoho upřímnosti může i uškodit. Pracovní pohovor je jednou z nich. Personalisté často kladou záludné otázky, na něž není snadné reagovat. Návod na správnou odpověď neexistuje, ta totiž závisí na konkrétním člověku, jeho charakteru, zkušenostech a také na pozici, o niž se jedná. Můžeme vám ale nabídnout několik odpovědí, které jsou zaručeně špatně. ?


Jak na otázky personalistů určitě neodpovídat:

1) Otázka: Jak byste charakterizoval sám sebe?

Odpověď: Jsem silná osobnost, nenechám si nic nařizovat. Dokážu pracovat v týmu, když mě poslouchá. Nemám sice zkušenosti v oboru, ale jsem přirozený talent. Myslím, že bych si zasloužil víc, mnohem víc, než tuhle díru… Ale někde se začít musí.

2) Otázka: Proč jste si vybral naši firmu?

Odpověď: Má docela hezké logo… A kámoš říkal, že tu dobře platíte. Taky je relativně blízko, takže nebudu muset brzo vstávat. A líbí se mi tenhle barák. Doufám, že mi dáte stravenky.

3) Otázka: Čím byste nám mohl být prospěšný?

Odpověď: Já vám? Snad vy mně, ne? Práce je kupa, lidi nejsou, měli byste být rádi, že chci nastoupit. A vůbec – čím jste vlastně prospěšní vy?

4) Otázka: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Odpověď: Dokážu na posezení sníst půlku kachny s hromadou knedlíků. Ve čtyřech hospodách držím rekord v pití piva na čas. Celou střední jsem chodil za školu a nikdy na to nikdo nepřišel, mám totiž talent na falšování podpisů u omluvenek. Kromě toho také vlastním unikátní sbírku tanků včetně speciálů, náš klan je v první stovce na serveru. Slabé stránky nemám, ty jsou pro losery.

5) Otázka: Kde se vidíte za pět let?

Odpověď: Ideálně na generálním ředitelství. Samozřejmě pouze za předpokladu, že budete dobře platit a náplní práce budou hlavně exotické pracovní cesty, luxusní rauty a večírky s celebritami. A chci firemní auto. Nové, samozřejmě.

6) Otázka: Proč jste odešel z předchozího zaměstnání?

Odpověď: Protože se vedoucí nechovali jako lidi. Byla to katastrofa. Člověk se jednou smekne, přijede do práce trošičku ovíněn – a hned je z toho haló a vyhazov. Tak jsem trochu drcnul do regálu, to je toho… Jako by se jim to nikdy nestalo, no ne?

7) Otázka: Jaká je vaše vysněná práce?

Odpověď: Rád bych se stal vrchním ochutnavačem piva v pivovaru. Nebo rockovou hvězdou. Nebo striptérem. Nebo kovbojem.

8) Otázka: Jakou máte představu o mzdě?

Odpověď: Našel jsem si, že průměrný plat pro tuhle pozici je 40 000. Psali jste, že je plat nadprůměrný, takže aspoň 60 000.

9) Otázka: Co rádi děláte ve volném čase?

Odpověď: Věnuju se tankům – a to jak své sbírce, tak i těm dovezeným z Plzně a plným tekutého zlata. Proto mám ty rekordy, že jo. A taky rád spím. Pomáhá to na následky rekordů.

10) Otázka: Chcete se na něco zeptat?

Odpověď: Ne, už toho bylo řečeno ažaž. Jen mi řekněte, kdy mám nastoupit.

 

Odpovědi jsou samozřejmě vykonstruované a dovedené do krajnosti. Nevěřím, že by takto někdo doopravdy reagoval. Ačkoli většina těchto otázek patří do staré školy a personalista by za ně určitě nedostal jedničku s hvězdičkou, je třeba odpovídat diplomaticky a elegantně. Přílišné sebevědomí může uškodit úplně stejně jako nulová sebedůvěra, arogantní chování nafoukanost na pohovor (a vlastně vůbec nikam) rozhodně nepatří. Profesionalita, slušnost a trocha pokory budou fungovat mnohem lépe. ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup