ChatGPT umí velmi dobře mnoho různých věcí, přičemž jednou z jeho největších předností je schopnost během několika sekund vytvořit nejrůznější druhy textu, včetně písní, básní, příběhů a esejí.
Se schopnostmi chatbota psát je nejen zábavné experimentovat, ale může člověku pomoci i s každodenními úkoly jako jsou e-maily, různé texty nebo příspěvky – ať už se jedná o studujícího či pracujícího člověka. ChatGPT může ušetřit spoustu času tím, že vám pomůže s brainstormingem a následným sestavením jakéhokoli textu, který potřebujete. Navíc ChatGPT může udělat mnohem víc než jen napsat esej od nuly, což by bylo považováno za plagiátorství. Užitečnějším způsobem, jak chatbota využít, je nechat ho vést proces psaní. Níže vám přineseme pár tipů, jak ChatGPT využít k psaní i asistenci.
Než ale začneme, stojí za zmínku také to, že jiné chatboty s umělou inteligencí mohou přinášet stejné výsledky jako ChatGPT nebo dokonce lepší, v závislosti na vašich potřebách. Například Copilot má přístup k internetu, a proto může své odpovědi získávat z aktuálních informací a událostí. Ten také u všech svých odpovědí uvádí poznámky pod čarou odkazující na původní zdroj, tudíž je cennějším nástrojem, pokud píšete práci o novější události nebo pokud si chcete ověřit své zdroje.
V předešlém článku jsme vám přinesli seznam nejlepších chatbotů pro rok 2024, který by bylo záhodno si prostudovat a vybrat si chatbota, který vám bude nejvíce vyhovovat ještě před tím, než se pustíte do práce. Avšak bez ohledu na to, kterého chatbota s umělou inteligencí si vyberete, můžete využít níže uvedené tipy, abyste z podnětů a z asistence umělé inteligence vytěžili co nejvíce.
Použijte ChatGPT ke generování nápadů na eseje
Ještě než začnete psát esej, musíte si vytvořit myšlenku. Když profesoři zadávají eseje, obvykle studentům zadají výzvu, která jim dává prostor pro vlastní vyjádření a analýzu. Výsledkem je, že studenti mají za úkol sami najít úhel pohledu, jak k eseji přistoupit. Najít úhel pohledu bývá často nejsložitější – a právě v tom vám může pomoci ChatGPT. Stačí zadat téma úkolu, uvést tolik podrobností, kolik chcete – například o čem uvažujete, že se budete zabývat – a ChatGPT se postará o zbytek.
Chatbot je schopen na základě pár důležitých údajů během několika vteřin vytvořit odpověď, která člověku poskytne název eseje, možnosti historických postav, na které by se mohl ve svém článku zaměřit, a náhled na to, jaké informace by mohl do své práce zahrnout, s konkrétními příklady případové studie, která by se dala použít.
Použijte chatbota k vytvoření osnovy
Jakmile máte pevné téma, je čas začít vymýšlet, co vlastně chcete do eseje zahrnout. Pro usnadnění procesu psaní je lepší si vždy vytvořit osnovu, která obsahuje všechny různé body, jichž se esej má dotknout. Proces psaní osnovy je však obvykle zdlouhavý. S aplikací ChatGPT ji stačí požádat, aby osnovu napsala za vás. Na základě tématu, které mnohdy ChatGPT sám pomůže vygenerovat dle předchozího kroku, můžete chatbota požádat, aby napsal osnovu. Po několika vteřinách chatbot vytvoří ucelenou osnovu rozdělenou do různých oddílů, přičemž pod každým oddílem jsou další různé body. Osnova je důkladná a lze ji zkrátit pro kratší esej nebo rozvést pro delší práci. Pokud se vám něco nelíbí nebo chcete osnovu dále upravit, můžete tak učinit buď ručně, nebo pomocí dalších pokynů pro ChatGPT.
Jak již bylo zmíněno, jelikož je Copilot připojen k internetu, pokud k vytvoření osnovy použijete Copilot, bude dokonce v celém textu obsahovat odkazy a zdroje, což dále urychlí proces psaní eseje.
Použijte ChatGPT k vyhledání zdrojů
Nyní, když přesně víte, co chcete napsat, je čas najít seriózní zdroje, ze kterých budete čerpat informace. Pokud nevíte, kde začít, můžete se prostě zeptat ChatGPT. Stačí, když požádáte umělou inteligenci o vyhledání zdrojů k vašemu tématu. Chatbot vypíše několik zdrojů a u každého z nich uvede odrážku, která vysvětlí, o jaký zdroj se jedná a proč by mohl být užitečný.
Jediná výhrada, kterou byste si měli uvědomit při používání ChatGPT pro zdroje, je, že nemá přístup k informacím po roce 2021, takže nebude schopen navrhnout nejčerstvější zdroje. Pokud chcete aktuální informace, můžete vždy použít Copilota. Další jeho výhodou navíc je, že ve svých odpovědích automaticky odkazuje na zdroje.
Použijte ChatGPT k napsání eseje
Je třeba poznamenat, že pokud převezmete text přímo z chatbota a odešlete jej, může být vaše práce považována za plagiát, protože se nejedná o vaši původní práci. Stejně jako v případě jakýchkoli informací převzatých z jiného zdroje by měl být text vygenerovaný umělou inteligencí ve vaší práci jasně označen a uveden. Tresty za plagiátorství jsou všeobecně přísné, proto by bylo možná důvtipnější využít ChatGPT k vytvoření vzorové eseje, která by vám byla vodítkem při psaní.
Pokud přesto chcete, aby ChatGPT vytvořil esej od začátku, zadejte téma a požadovanou délku a pak sledujte, co vygeneruje. Na tomto místě stojí za to připomenout, jak nástroje jako ChatGPT fungují – dávají dohromady slova v podobě, o které si myslí, že je statisticky platná, ale nevědí, zda to, co říkají, je pravdivé nebo přesné. Výsledkem může být, že obdržený výstup bude obsahovat vymyšlená fakta, podrobnosti nebo jiné zvláštnosti. Výstup může být užitečným východiskem pro vaši vlastní práci, ale neočekávejte, že bude zcela přesný, a vždy si obsah překontrolujte.
Použijte ChatGPT ke kontrole a opravě eseje
Jakmile napíšete vlastní esej, můžete využít pokročilé možnosti ChatGPT, abyste ji upravili. Chatbotovi jednoduše řeknete, co má dělat. Například jej lze požádat, aby upravil esej o pěti odstavcích z hlediska struktury a gramatiky, ale další možnosti mohou zahrnovat plynulost, tón a další aspekty. Jakmile nástroj požádáte o úpravu eseje, vyzve vás k vložení textu do chatbota. ChatGPT poté vypíše vaši esej s provedenými opravami. Tato funkce je obzvláště užitečná, protože ChatGPT upraví vaši esej důkladněji než základní korektorský nástroj, protože jde nad rámec pouhé kontroly pravopisu. Chatbot také může provádět úpravy konkrétních textů kvůli srozumitelnosti, stačí ho o to požádat.