Někdy se člověku může stát, že nezaplatí své závazky. Pokud bude mít nařízenou exekuci na plat či mzdu, z výdělku mu zůstane jen část, zbytek dostane exekutor. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit fungování celého procesu, dále pak jak se vypočítá srážka z příjmu a co může dlužník udělat, aby tuto náročnou situaci zvládl.

Nastalá exekuce a její pravidla

Pokud někdo neplatí své závazky, pravomocné rozhodnutí soudu nebo jiného pověřeného orgánu může uvalit na příjmy dotyčného exekuci. V praxi to znamená, že mu zaměstnavatel na základě exekučního příkazu strhne dlužnou částku ze mzdy, popřípadě bude strhávat část dluhu každý měsíc po celou dobu, dokud nebude – včetně úroků a nákladů exekuce – zcela uhrazen.

Výše srážek počítající se z čisté mzdy je dána zákonem. Vždy však musí dlužníkovi zůstat tzv. nezabavitelné minimum na zajištění základních životních potřeb a nákladů na bydlení. Minimální částka se odvíjí od výše životního minima, normativních nákladů na bydlení a počtu vyživovaných osob. Kromě platu nebo mzdy se do celkových příjmů, na něž se vztahuje exekuce, započítávají také příjmy v podobě odstupného, rodičovského příspěvku, nemocenských dávek, důchodu, stipendia nebo různých odměn. Důležité je také si uvědomit, pakliže je exekučně vymáháno výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce, nezapočítávají.

Exekuce má svá pravidla a dle zákona se nesmějí dlužníkovi zabavit peníze za dávky v hmotné nouzi, porodné, příspěvek na bydlení, přídavky na děti a daňové bonusy.

Jak se dlužník dozví o tomto druhu exekuce?

Dlužník nejprve obdrží exekuční příkaz, který je zaslán nejen jemu, ale i jeho zaměstnavateli a věřiteli. Pokud si dlužník nepřebírá poštu, dozví se to nejbolestivějším možným způsobem – nižší výplatou. V neposlední řadě je možné zažádat o výpis v centrální evidenci exekucí, jenž je vedena Exekutorskou komorou ČR. Ta zájemcům vydává výpisy o exekucích, o něž lze požádat elektronicky nebo osobně na pobočkách České pošty a v sídle komory v Praze či Brně. Za první kompletní výpis na svou osobu v kalendářním roce zaplatíte pouze 75 Kč, ale za výpis o exekucích cizí osoby zaplatíte 50 Kč za každou stranu výpisu.

Z výpisu se dlužník dozví, který soudní exekutor byl pověřen provedením exekuce, o jakou vymáhanou povinnost jde a kdy byla exekuce nařízena nebo zda byla pravomocně odložena či zastavena.

Výše exekuce a její platba

Výše srážek se tedy počítá dle zákona z čisté mzdy, avšak dlužníkovi musí zůstat nezabavitelné minimum – to už je psáno v prvním odstavci. Jak se ale taková výše vypočítá? Nejprve se stanoví zmiňovaná nezabavitelná částka za dlužníka, která je v roce 2024 stanovena ve výši 12 705 Kč, a za každou vyživovanou osobu 3 176 Kč.

Od čisté mzdy se dále odečte celková nezabavitelná částka, čímž vznikne tzv. zbytek čisté mzdy. Zbytek čisté mzdy se rozdělí na třetiny – dvě třetiny zůstanou dlužníkovi a poslední třetina odchází na úhradu pohledávky. Výjimku tvoří přednostní pohledávky, v takovém případě by dlužníkovi zůstala pouze jedna třetina čisté mzdy.

Při placení exekuce jde nejdříve o dluh na výživném, který se musí zaplatit jako první, a až poté se dlužník může pustit do plateb dalších přednostních pohledávek, mezi které patří náhrada škody způsobená ublížením na zdraví, dluhy na daních nebo sociálním a zdravotním pojištění. Dluhy z neuhrazených faktur za energie či služby nebo pokuty za jízdu na černo jsou nepřednostní pohledávky, které se uhradí až poté, co byly uhrazeny přednostní pohledávky.

Snížení splátky je možné, ale jen se souhlasem věřitele. Poté je potřeba o dohodě informovat exekutora, který novou výši splátky oznámí zaměstnavateli. Pokud si není dlužník jist, kolik mu zbývá doplatit, aktuální výše dluhu lze zjistit u exekutora pověřeného vedením exekuce. Kontakt na něj lze získat výpisem z registru exekucí.

Zastavení exekuce

Exekuce je ukončena, pakliže je uhrazen celý dluh včetně příslušenství, došlo k jejímu zastavení na základě jiného důvodu (dohoda s exekutorem na jiné formě úhrady), dlužník je v insolvenčním řízení, které bylo zakončeno oddlužením, nebo se objevily okolnosti, které brání dalšímu pokračování exekuce. Jméno dlužníka a údaje o exekuci zmizí z Centrálního rejstříku exekucí nejpozději 15 dní po skončení exekučního řízení.

Limitní částka

Existuje ještě něco, čemu se říká limitní částka, k čemuž dochází v případě, že bude zbytek čisté mzdy vyšší než 28 585,50 Kč. V takovém momentě bude dlužníkovi strženo ze mzdy více peněz. Vše, co si vydělá nad tuto částku, odchází na úhradu dluhu + třetina (v případě přednostních pohledávek i druhá třetina) z limitní částky 28 585,50 Kč. Tato částka se mění každý rok dle nových stanov, počítá se jako 1,5 násobek součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení.

V praxi to znamená, že kdyby byl zbytek čisté mzdy např. 34 500 Kč, dělila by se na třetiny pouze částka 28 585,50 Kč. Na pohledávky by se poslala první, případně druhá třetina (při existenci přednostních) plus rozdíl ze zbytku čisté mzdy:
34 500 Kč − 28 585,50 Kč = 5 914,50 Kč.