Máte před sebou v dohledné době pracovní pohovor? Pak je důležité být nejen připravený, ale také si dát pozor na některé běžné chyby, které by vám mohly zkomplikovat cestu k vysněnému místu. V tomto článku vám poradíme, čemu se na pohovoru vyhnout, na co se raději neptat, ale také jaká odpověď vám zvedne šanci na úspěch.
Nevhodné otázky o platu
Otázka výdělku je samozřejmě relevantní, ale není vhodné ji otevírat příliš brzy. Namísto okamžitého zájmu o plat dejte přednost diskusi o pracovních úkolech, zodpovědnostech a případných možnostech kariérního růstu. Ideální je vyčkat, až téma platu nastolí zaměstnavatel, nebo se k němu vrátit až v závěrečné fázi pohovoru, pokud dosud nepřišlo na pořad dne.
Vyhýbejte se zbytečným podrobnostem o předchozím zaměstnání
Při popisu předešlé pracovní zkušenosti je vhodné zdůraznit hlavní náplň vaší práce a dovednosti, které jste získali. Nedoporučuje se však zacházet do detailů, především pokud přecházíte ke konkurenci. Vyvarujte se zmínkám o citlivých firemních informacích či produktech – mohlo by to vyvolat dojem neloajality a neprofesionálního jednání. Vyzrazení obchodního či výrobního tajemství by vás také mohlo vyjít pěkně draho.
Nepanikařte při otázkách na dovednosti, které neovládáte
Pokud během pohovoru vyvstane otázka na dovednost, kterou ještě plně neovládáte, zachovejte klid. Namísto nervózního projevu či uhýbání otevřeně přiznejte, že danou schopnost zatím neovládáte, ale rádi se ji naučíte. Personalisté tento přístup ocení – ukazuje to vaše odhodlání a ochotu učit se, což je často mnohem cennější než dokonalé znalosti ve všech oblastech. Málokterý uchazeč umí všechno, avšak ještě méně jich dokáže na rovinu přiznat barvu a projevit snahu a zájem.
Vyvarujte se negativních komentářů o bývalém zaměstnání
I když jste v předešlém zaměstnání měli konflikty, pomlouvání kolegů či nadřízených vám na pohovoru body nepřidá. Negativní komentáře mohou vzbudit dojem, že jste konfliktní a nezdvořilí. Raději využijte neutrální formulace, například „máme odlišné pohledy na řešení pracovních situací“, a pokud to situace dovolí, přidejte nějaký pozitivní komentář, který ukáže vaši profesionalitu a schopnost objektivního hodnocení.
Neříkejte, že nemáte žádné otázky
Kandidát, který nemá žádné dotazy, může působit nezaujatě. Připravte si proto alespoň dvě otázky, které prokážou váš zájem o pozici. Pokud vám zaměstnavatel během pohovoru odpověděl na všechny otázky, místo tichého přikývnutí můžete dodat, že vám poskytl všechny potřebné informace – to ukáže, že jste aktivní a pozorní.
Buďte informováni o firmě
Před pohovorem si prostudujte klíčové informace o společnosti, její historii a dané pozici. Vhodné je vědět, čím se firma zabývá, jaké má hodnoty a zda má například zahraniční pobočky. Tento základní přehled nejenže posílí vaši důvěryhodnost, ale také předejde nepříjemnostem, například pokud jste přihlášeni na více míst najednou a omylem zaměníte detaily o zaměstnavatelích.
Netvrďte, že nemáte slabiny
Prezentovat se jako bezchybný člověk může působit arogantně a nevěrohodně. Každý má své slabiny – důležité je, jak s nimi pracuje. Ideální je přiznat slabinu, která se dá rychle zlepšit nebo přímo souvisí s pozicí, o kterou se ucházíte. Může to být například potřeba zdokonalení v určitém softwaru nebo dovednostech jako efektivnější organizace času. Tímto způsobem ukážete ochotu se zlepšovat a budete působit autenticky.