Soustředění v práci

Problémy se soustředěním ubírají na efektivitě práce. Jsme méně výkonnější, než kdybychom se uměli soustředit naplno. Tento problém je výrazný jak v open-space prostorech, tak při home office, ale nevyhýbá se ani lidem, kteří mají svou vlastní kancelář. Nespočet rušivých elementů, stres, plná hlava úkolů nebo narůstající počet podnětů, které útočí na naši pozornost, jsou jen některé z příčin, které nás od soustředěné práce odtrhávají. Co můžete už nyní udělat pro to, aby se vaše mysl zklidnila a mohli jste v klidu a soustředěně pracovat?

1. Začněte u fyzické pohody

Je to jednoduché, ale často na to lidé zapomínají. Nejdříve se musí vyřešit primární fyzické potřeby. Neměli byste mít hlad a zároveň není dobré se před prací přejíst tak, že je vám špatně od žaludku a nad stolem usínáte. Myslete tedy i na to, jak se stravujete. Zajistěte si pokud možno optimální teplotu v místnosti či open space, pokud to není možné, tak přizpůsobte oblečení vašemu pracovnímu prostředí. Oblečení by mělo být pohodlné, ale zároveň by vás mělo na práci naladit. Proto ani doma není vhodné sednout k počítači v pyžamu.

2. Dbejte na svou psychickou pohodu

Lehko se řekne, ale hůře udělá. Pokud to doma skřípe, spřáteli jsme se nepohodli nebo máme starosti, jak zaplatit nájem, na práci už nám mnoho sil nezbude. Dlouhodobě se starat o psychickou pohodu v životě se vyplatí. Samozřejmě někdy nastanou takové situace, kdy prostě starosti máme a není jednoduché je jen tak hodit za hlavu. Vtom případě je dobré se v práci zaměřit na úkol, který máme před sebou, a na ten čas zkusit ostatní tzv. vypnout. Není to lehké, ale přinese to mnoho benefitů. Jednak práce bude lépe udělaná, a navíc hlava si od problémů odpočine, a pak třeba snáze najdeme řešení osobních nebo pracovních problémů.

3. Organizujte si osobní a pracovní čas

Osvědčeným přístupem je striktně oddělovat práci a volný čas. Je jasné, že někdy pracujeme i o víkendu, ale vžádném případě by to nemělo být pravidlem. O to více to platí, pokud pracujeme zdomova. Přínosné je také nastavit si časovou rutinu pracovního dne. Mít dostatek času na probuzení, snídani, na začátku dne si například udělat rozpis úkolů a pak je postupně plnit. Nesmíme zapomenout na oběd a menší pauzy. Někomu vyhovuje i jedna delší pauza během odpoledne, to je individuální. A nezapomínejme si stejně ošetřit také volný čas, i válení a nicnedělání je fajn si naplánovat a vymezit mu prostor. Pokud budete volno trávit vyváženě, zahrnete do něj jak sport, přátele, koníčky, i to válení, např. sknihou či filmem, najdete si časem takový balanc, který vám bude vyhovovat.

4. Zaměřte se na své pracovní prostředí

Pracovní prostředí může změnit váš přístup i energii v práci. Vždy je prospěšné mít kolem sebe uklizeno, můžete se pak lépe soustředit a myšlenky neodbíhají k věcem okolo. Pokud pracujete vopen space, vytvořte si v něm vlastní koutek, kde se budete cítit příjemně a zajistíte si maximum soukromí, co jde. To samé platí i pro home office. Pokud pracujete zdomova, je ideální mít vlastní místnost. To samozřejmě mnohdy není možné, ale vždy lze najít takový prostor, kde budete nejméně rušeni a zároveň budete schopni se soustředit.

5. Odstraňte rušivé elementy

Asi jeden znejvětších problémů dnešní doby je neustálý tok informací a online podnětů. Vyplatí se proto vypnout všechny sociální sítě a upozornění, která k práci nepotřebujete. I když komunikujete přes Messenger nebo Teams se svými kolegy, při psaní tiskové zprávy můžete upozornění v klidu vypnout, nebo alespoň ztlumit. Dalšími možnostmi je zablokování stránek na pracovním počítači, na které chodíte prokrastinovat, ztlumit mobil, pokud nečekáte důležitý hovor nebo nasadit sluchátka a izolovat se tak od hlučného okolí. Při práci z domova se s rodinou nebo spolubydlícími domluvte na pevném čase, kdy pracujete a nechcete, aby vás někdo rušil.

Čím více se budete soustředit, tím efektivněji budete pracovat a zjistíte, že máte najednou čas na více věcí.

Jiří Bernat
ManpowerGroup

16. srpna 2021